آیا میگرن با افزایش خطر ابتلا به بیماری التهابی روده مرتبط است؟

سال هاست که ارتباط میگرن با اختلالات گوارشی مانند بیماری التهابی روده از منظر علمی مورد تجزیه و تحلیل و به نوعی اکتشاف قرار گرفته است. معمولا از بیماران مبتلا به بیماری التهابی روده سوال نمی ‌کنیم که آیا سردردهای میگرنی هم دارند یا خیر؟

هر ساله بیش از 1 میلیارد نفر در سراسر جهان حداقل یک مرتبه دچار  حمله میگرنی  می شوند. تحقیقات قبلی نشان می‌ دهند که  میگرن  به طور بالقوه می‌ تواند خطر ابتلا به چندین بیماری از جمله  بیماری‌ های گوارشی  را افزایش دهد. بر اساس تحقیقات جدید انجام شده توسط کالج پزشکی  دانشگاه ملی سئول  در کره جنوبی، ممکن است بین میگرن و افزایش خطر  بیماری التهابی روده (IBD)  نیز ارتباط تنگاتنگی وجود داشته باشد. گفتنی است که این مطالعه به وسیله  مجله Scientific Reports  در اختیار علاقه مندان قرار گرفته است.

مطالعات قدیمی حاکی از آن هستند که  میگرن  می تواند خطر ابتلا به بیماری ‌های مختلف از جمله سکته، امراض قلبی، صرع، مشکلات خواب، اضطراب و افسردگی را افزایش دهد. این گزارش ها از طریق وب سایت  کتابخانه ملی پزشکی آمریکا  قابل دسترسی هستند.

میگرن همچنین با برخی از بیماری های گوارشی همچون سندرم روده تحریک پذیر (IBS) و  بیماری التهابی روده (IBD)  (یک اصطلاح کلی است که شامل بیماری کرون و کولیت اولسراتیو می‌ شود) در ارتباط است.

به گفته  دکتر بروکس دی. کش ، استاد دانشگاه و رئیس بخش گوارش، کبد و تغذیه در  مرکز علوم درمانی دانشگاه تگزاس در هیوستون ، سال هاست که ارتباط میگرن با اختلالات گوارشی از منظر علمی مورد تجزیه و تحلیل و به نوعی اکتشاف قرار گرفته است. نهایتا مشخص شده که این بیماری خود با سندرم ها و بیماری های مزمن گوارشی ارتباط واضح و مستقیم دارد.

علاوه بر این مطالعه ای که در ماه مارس 2021 روی داوطلبان آمریکایی انجام و توسط سری مجلات  انتشارات جان وایلی و پسران  منتشر شد، شیوع بیشتر میگرن یا سردردهای شدید را در بزرگسالان مبتلا به IBD نسبت به افراد سالم نشان داد.

آیا میگرن می تواند خطر بیماری التهابی روده را افزایش دهد؟

در مطالعه نمایه شده به وسیله مجله Scientific Reports، محققان داده های بیش از 10 میلیون نفر را از طریق سیستم مراقبت های بهداشتی سراسری شهروندان کره جنوبی تجزیه و تحلیل کردند. حدود 3 درصد از جمعیت مورد مطالعه مبتلا به IBD بودند.

به دنبال بررسی ها داده ها، دانشمندان دریافتند که ریسک ابتلا به IBD در افرادی که  میگرن  داشتند در مقایسه با افرادی که از این بیماری رنج نمی بردند، به طور قابل توجهی بیشتر بود.

تیم تحقیقات همچنین داده ‌ها را از طریق زیرگروه ‌های بروز بیماری کرون و کولیت اولسراتیو مورد بررسی قرار دادند. افراد مبتلا به میگرن در هر دو زیر گروه در مقایسه با افراد سالم، در معرض خطر بیشتری برای ابتلا به هر یک از این بیماری ها بودند.

پس از تشخیص میگرن، محققان دریافتند که شرکت کنندگان در معرض خطر بیشتری برای ابتلا به بیماری کرون قرار داشتند و پس از یک دوره پیگیری 5 ساله ابتلای اکثر این افراد به کرون نیز تایید شد.

علاوه بر این، در زیر گروه‌ های مطالعه شده، دانشمندان گزارش دادند که تاثیر میگرن بر خطر ابتلا به کولیت اولسراتیو در مردان بیشتر از زنان است.

دکتر رودولف بدفورد ، متخصص گوارش در  مرکز بهداشت پراویدنس سنت جان در سانتا مونیکا ، کالیفرنیا می گوید: شناسایی فاکتورهای مختل کننده سلامتی که ممکن است باعث ایجاد IBD شوند، بسیار مهم است، زیرا یک پزشک در صورت اطلاع از عوامل ایجاد یا تشدید کننده IBD، با موفقیت بیشتری می تواند اقدام به درمان بیماری کند.

وی ادامه می دهد: میگرن می تواند وضعیتی ناتوان کننده را رقم بزند، از این رو شناسایی افراد مبتلا و درمان آنها اهمیت بالایی خواهد داشت. ما معمولا از بیماران مبتلا به بیماری التهابی روده سوال نمی ‌کنیم که آیا سردردهای میگرنی هم دارند یا خیر! از این رو بهتر است با توجه به اهمیت فراوان مسئله مذکور، این کار در اولویت های درمانی آینده قرار بگیرد.

دکتر کش افزود: «این نتایج به مجموعه تحقیقات یافته هایی قوی‌ اضافه می‌ کنند که نشان می‌ دهند سندرم‌ های درد مزمن از نظر آماری در بیماران مبتلا به سندرم‌ ها یا بیماری‌ های مزمن دستگاه گوارش شایع‌ تر هستند. از داده های حاصل می توان برای تفسیر برخی از رویکردهای درمانی استفاده کرد که ممکن است هم برای علائم گوارشی و هم عصبی در بیماران مبتلا به میگرن مفید باشند. هنگامی که روابط بالینی مانند میگرن و IBD شناسایی شد، باید به سمت تلاش برای توضیح اینکه چرا این روابط ممکن است وجود داشته باشند، حرکت کنیم. این موضوع به نوبه خود می تواند ما را به سمت توسعه درمان های هدفمندتر و موثرتر سوق دهد که قادر به رفع اختلالات/سندرم های متعدد باشند».

دکتر بدفورد به محققان پیشنهاد می کند که به دنبال کشف ارتباطات عمقی میان شعله ‌های IBD و میگرن باشند که گاها همزمان رخ می‌ دهند. از آنجایی که میگرن با ترشح سروتونین مرتبط است، وی محققان را تشویق می کند تا به بررسی این موضوع بپردازند که چگونه ناقلان سروتونین می توانند در دستگاه گوارش، روده کوچک و روده بزرگ نقش داشته باشند.

اخبار مرتبط

منبع: عصر ایران
آیا این خبر مفید بود؟

نتیجه بر اساس رای موافق و رای مخالف

ارسال به دیگران :

نظر شما

وب گردی