جلوگیری از عفونت ادراری مکرر با یک واکسن خوراکی

تحقیقات جدید نشان داده است که یک واکسن اسپری خوراکی علیه عفونت‌های مکرر دستگاه ادراری(UTIs) به خوبی عمل می‌کند و تا ۹ سال از عود مجدد این بیماری در بیش از نیمی از شرکت کنندگان در مطالعه جلوگیری می‌کند. این روشی ایمن و موثر برای پیشگیری از عفونت ادراری و جایگزینی مناسب برای درمان آنتی بیوتیکی است.

عفونت ادراری با درد و سوزش همراه است. علائم دیگر آن مانند تکرر ادرار و احساس نیاز دائم به سرویس بهداشتی است.

به گزارش نیواطلس، عفونت‌های ادراری عود کننده که سه مورد یا بیشتر در ۱۲ ماه رخ می‌دهند در ۲۰ تا ۳۰ درصد افراد مبتلا رخ می‌دهند. زنان بیشتر از مردان تحت تاثیر قرار می‌گیرند و ۸۰ تا ۸۵ درصد از این نوع عفونت‌ها توسط باکتری اشریشیا کلی ایجاد می‌شود. کلبسیلا پنومونیه(Klebsiella pneumoniae)، پروتئوس ولگاریس(Proteus vulgaris) و انتروکوکوس فکالیس (Enterococcus faecalis) از دیگر باکتری‌های باعث این بیماری هستند. به همین دلیل، آنتی بیوتیک‌ها اغلب اولین درمان پیشنهادی به حساب می‌آیند. اما با افزایش مقاومت آنتی بیوتیکی، نیاز مبرمی به یافتن یک جایگزین موثر وجود دارد.

اینجاست که یک واکسن جدید به نام MV۱۴۰ برای درمان عفونت‌های ادراری عودکننده در زنان و مردان وارد عمل می‌شود. این واکسن که با نام Uromune فروخته می‌شود، از نسخه‌های غیرفعال چهار باکتری ذکر شده در بالا ساخته شده و سیستم ایمنی را برای ایجاد محافظت طولانی‌مدت در برابر عفونت‌های ادراری تحریک می‌کند. و از همه بهتر، تزریقی نیست. این واکسن یک اسپری با طعم آناناس است که باید هر روز به مدت سه ماه زیر زبان اسپری شود. مطالعه‌ای که به تازگی توسط پزشکان بیمارستان رویال برکشایر بریتانیا انجام شده نشان می‌دهد که این واکسن می‌تواند تا ۹ سال موثر باشد.

باب یانگ(Bob Yang) که سرپرستی این تحقیق را بر عهده داشت، می‌گوید: پیش از تزریق واکسن، همه شرکت‌کنندگان ما از عفونت‌های ادراری مکرر رنج می‌بردند و برای بسیاری از زنان، درمان این بیماری می‌تواند دشوار باشد. ۹ سال پس از دریافت این واکسن جدید، حدود نیمی از شرکت کنندگان بدون عفونت باقی ماندند. به طور کلی، این واکسن در دراز مدت ایمن است و شرکت کنندگان ما گزارش دادند که عفونت کمتری داشته‌اند که شدت کمتری نیز داشته است. بسیاری از کسانی که دچار عفونت ادراری شدند به ما گفتند که نوشیدن آب فراوان برای درمان آن کافی بوده است.

در مطالعه‌ای که اولین کارآزمایی استفاده از Uromune را برای درمان زنان مبتلا به عفونت ادراری مکرر دنبال کرد و نتایج آن منتشر شد، از ۷۵ زنی که درمان را کامل کردند، ۷۸ درصد در دوره پیگیری ۱۲ ماهه، عفونت ادراری بعدی نداشتند. اکنون با گذشت ۹ سال، در یک مطالعه جدید شامل ۷۲ زن و ۱۷ مرد، اثربخشی طولانی مدت درمان بررسی شد.

چهل و هشت شرکت کننده یعنی ۵۴ درصد از شرکت کنندگان در طول دوره پیگیری ۹ ساله کاملا عاری از عفونت ادراری باقی ماندند. میانگین زمانی که شرکت کنندگان بدون عفونت ادراری باقی ماندند ۵۶.۷ ماه برای زنان و ۴۴.۳ ماه برای مردان بود که به ترتیب بیش از ۴.۵ سال و بیش از ۳.۵ سال است. حدود ۴۰ درصد از شرکت کنندگان گزارش کردند که یک یا دو سال پس از درمان اولیه دوزهای واکسن را تکرار کرده‌اند.

یانگ می‌گوید: این یک واکسن بسیار آسان برای تجویز است و می‌تواند توسط پزشکان عمومی به عنوان یک دوره سه ماهه استفاده شود. بسیاری از شرکت کنندگان به ما گفتند که داشتن واکسن کیفیت زندگی آنها را بازیابی کرده است. در حالی که ما هنوز به بررسی تأثیر این واکسن در گروه‌های مختلف بیماران نپرداخته‌ایم، این داده‌ها نشان می‌دهد که اگر این واکسن به طور گسترده ارائه شود، می‌تواند برای پیشگیری از عفونت ادراری متحول کننده باشد و نیاز به درمان‌های آنتی‌بیوتیکی را کاهش دهد.

این یافته‌ها در سی و نهمین کنگره سالانه اتحادیه اروپا اورولوژی(EAU) در پاریس در اوایل ماه آوریل ارائه شد. محققان انتظار دارند که نتایج کامل این مطالعه تا پایان سال در یک مجله معتبر منتشر شود.

منبع: ایسنا
آیا این خبر مفید بود؟

نتیجه بر اساس رای موافق و رای مخالف

ارسال به دیگران :

نظر شما

وب گردی