افزایش سن چطور سلامت موها را تحت تأثیر قرار می‌دهد؟/ نکاتی برای تقویت مو

اگرچه نمی‌توان جلوی روند طبیعی پیری را گرفت، اما با آبرسانی و تقویت مو می‌توانیم حتی با افزایش سن، موهای خود را در سالم‌ترین حالت آن حفظ کنیم.

مو بخش مهمی از ظاهر هر فرد است. با افزایش سن، موهای ما دچار تغییرات طبیعی از جمله نازک شدن، سفید شدن، از دست دادن درخشندگی و دگرگونی در بافت می‌شوند. این تغییرات طبیعی هستند و تحت تأثیر علل متعددی اعم از: چرخه رشد مو، نوسانات هورمونی، ژنتیک و سایر عوامل محیطی ایجاد می‌شوند. ضمن آگاهی از این تغییرات، می‌توان با تغذیه، آبرسانی و تقویت ریشه مو، در دوران پیری هم موهای سالمی داشت.

افزایش سن چطور سلامت موها را تحت تأثیر قرار می‌دهد؟/ نکاتی برای تقویت مو

آشنایی با چرخه رشد مو

موهای ما سه مرحله را طی می‌کنند:

۱. فاز آناژن: این مرحله رشد فعال است که در آن فولیکول‌های مو، تار موی جدید تولید می‌کنند. فاز رشد می‌تواند سال‌ها و حتی تا دوران پیری ادامه داشته باشد. طول این مرحله، در واقع قد موهای ما را تعیین می‌کند.

۲. فاز کاتاژن: در این مرحله انتقالی، فولیکول مو کوچک می‌شود و رشد مو متوقف می‌شود.

۳. فاز تلوژن: این مرحله استراحت است که در آن فولیکول مو غیر فعال می‌ماند. پس از چند ماه، موهای قدیمی می‌ریزند و موهای جدید شروع به رشد می‌کنند که منجر به آغاز چرخه رشد موی جدید می‌شود.

افزایش سن چطور سلامت موها را تحت تأثیر قرار می‌دهد؟/ نکاتی برای تقویت مو

چه عواملی در نازک شدن و ریزش مو دخیل هستند؟

ژنتیک، رژیم غذایی غیراصولی، مصرف برخی داروها، کمبود مواد مغذی، بیماری‌های زمینه‌ای و ... عواملی هستند که هر یک به نوبه خود در نازکی و ریزش مو نقش دارند. هم‌چنین نوسانات هورمونی، به ویژه کاهش استروژن و پروژسترون در زنان و در دوران یائسگی می‌تواند بر کاهش رشد مو تأثیر بگذارد. هورمون‌های آندروژن نیز می‌توانند در ریزش موی مردان نقش داشته باشند.

تغییرات در بافت مو

بسیاری از افراد با افزایش سن متوجه تغییراتی در بافت موهای خود می‌شوند. در این حالت، موها ممکن است ضخیم‌تر، خشک‌تر یا شکننده‌تر شوند. این تغییرات را می‌توان به عوامل متعددی نسبت داد، از جمله:

۱. تولید سبوم: سبوم روغن طبیعی تولیدشده توسط پوست سر برای مرطوب کردن و محافظت از مو است. با افزایش سن، تولید سبوم ممکن است کاهش یابد و منجر به خشکی و شکنندگی موها شود.

۲. عوامل محیطی: قرار گرفتن در معرض عوامل استرس‌زای محیطی مانند نور خورشید، آلودگی و مواد شیمیایی خشن می‌تواند به مو آسیب برساند و منجر به تغییر در بافت مو شود.

افزایش سن چطور سلامت موها را تحت تأثیر قرار می‌دهد؟/ نکاتی برای تقویت مو

مراقبت از موها با افزایش سن

با افزایش سن، می‌توان برای مراقبت از موها و حفظ سلامت و ظاهر آن اقدامات زیر را انجام داد:

۱. استفاده از شامپوها و نرم‌کننده‌های مغذی: شامپوها و نرم‌کننده‌هایی را انتخاب کنید که آبرسانی و تغذیه موهای خشک و شکننده را فراهم می‌کنند. به دنبال محصولاتی باشید که حاوی موادی چون: روغن آرگان، کراتین و بیوتین باشند.

۲. کوتاه کردن منظم: اصلاح منظم می‌تواند به حفظ سلامت مو کمک کند و از موخوره جلوگیری کند. موخوره یکی از عواملی است که شکنندگی مو را تشدید می‌کند.

۳. رفتار ملایم با مو: با موهای خود مهربان باشید تا آسیب‌های احتمالی را به حداقل برسانید. از مصرف بیش از حد دستگاه‌های حرارتی مانند اتوی مو که تار موها را در معرض گرمای زیاد قرار می‌دهد، بپرهیزید. استفاده از مواد شیمیایی مانند تافت و ژل مو را به حداقل برسانید تا ساقه مو سلامت خود را حفظ کند. موهای خود را سفت نبندید؛ زیرا این وضعیت سبب سست شدن ریشه و شکنندگی ساقه مو می‌شود.

۴. رژیم غذایی متعادل: یک رژیم غذایی متعادل و غنی از ویتامین‌ها و مواد معدنی از جمله بیوتین، آهن و زینک می‌تواند به تقویت و حفظ سلامت مو کمک کند.

اخبار مرتبط

منبع: خبر آنلاین
آیا این خبر مفید بود؟

نتیجه بر اساس رای موافق و رای مخالف

ارسال به دیگران :

نظر شما

وب گردی