محلول‌های نانویی خنک‌کننده که منجر به کاهش مصرف سوخت خودرو می‌شوند

کاهش استهلاک سیستم خنک کننده، کاهش دفعات روشن شدن فن خودرو و جلوگیری از جوش آوردن خودرو مزایای مایعات خنک‌ کننده نانویی یکی از شرکت‌های دانش بنیان است و به اعتقاد مسؤولان آنها کاربرد آن در خودروها موجب کاهش مصرف سوخت نیز می‌شود.

حسین صادقی، مدیرعامل این شرکت دانش بنیان با بیان اینکه فعالیت‌های تحقیقاتی این گروه منجر به یک اختراع در زمینه مایعات خنک‌کننده موتور خودرو رسید، گفت: تولید صنعتی این مایع خنک کننده از سال ۱۴۰۱ اغاز و در سراسر کشور توزیع شد به گونه‌ای که در حال حاضر در 15 استان نماینده جذب کردیم و اکنون در ۱۵ استان که شهرهای گرمسیر و سردسیر نیز در میان انها وجود دارد، محصول خنک‌کننده ما عرضه می شود.

وی اظهار کرد: با استفاده از نانوذرات، ظرفیت حرارتی محلول خنک‌کننده را افزایش دادیم، با این کار آب رادیاتور دیر به نقطه جوش و یا انجماد می‌رسد. علاوه‌بر این ما هدایت حرارتی آب را نیز ارتقا دادیم، نانوذرات موجب شد آب رادیاتور هدایت حرارتی بهتری داشته باشد. ضمن آنکه این خنک‌کننده‌های نانویی می‌تواند روی مصرف سوخت نیز تاثیرگذار باشد.

صادقی خاطر نشان کرد: یک سال اول توزیع مایعات خنک کننده در بازار، برای مشتریان این فرصت را فراهم کردیم تا این محصول را بررسی کنند، تاکنون بازخورد مشتریان مثبت بوده است.

این شرکت دانش‌بنیان به صورت تخصصی در زمینه تولید و توسعه محصولات دانش محور در حوزه خودرو و مطالعه در زمینه تهیه مواد اولیه مورد استفاده در صنعت خودرو فعالیت می‌کند. یکی از محصولات پر استفاده‌ این شرکت، مایع خنک‌کننده رادیاتور خودرو است که به کمک فناوری نانو بهینه‌سازی شده است و به بهبود عملکرد خودرو کمک شایانی می‌کند.

موتور خودرو به دلیل احتراقی که در داخل آن صورت می‌گیرد در معرض دمای بالایی قرار دارد، از این رو وجود یک سیستم خنک کننده برای تعدیل دمای موتور ضروری است. آب رادیاتور سیالی است که می‌تواند گرما را از موتور جذب کرده و از طریق سیستم رادیاتور آن را به بیرون از موتور هدایت کند. 

کاهش استهلاک سیستم خنک کننده، کاهش دفعات روشن شدن فن خودرو، جلوگیری از جوش آوردن خودرو، افزایش مقاومت سیستم خنک‌کننده در برابر خوردگی، کاهش دمای آمپر در زمان استفاده از کولر، افزایش عمر واشر سرسیلندر و بهبود کارآیی موتور خودرو، جلوگیری از تشکیل رسوب در رادیاتور خودرو و نیز کاهش چشمگیر مصرف سوخت خودرو، از جمله مزایای این مایع خنک‌کننده رادیاتور است.

اخبار مرتبط

منبع: ایسنا
آیا این خبر مفید بود؟

نتیجه بر اساس رای موافق و رای مخالف

ارسال به دیگران :

نظر شما

وب گردی