پیژامه چگونه از لباسی برای روز به لباس خواب شبانه تبدیل شد؟

ریشه کلمه پیژامه فارسی بوده و در ابتدا به آن «پاجامه» گفته می‌شد. به مرور زمان این کلمه به «پیژامه» تبدیل شد.

پیژامه لباسی است که به‌طور خاص به عنوان لباس خواب برای مردان و زنان طراحی شده است. لباس خواب یا پیژامه تاریخچه‌ای طولانی و جذاب دارد. لباسی که ابتدا به عنوان جامه‌ای برای پوشیدن در طول روز اختراع شد اما درنهایت به چیزی تبدیل شد که عمدتاً هنگام خواب آن را می‌پوشیم.

خاستگاه

75

پیژامه‌ لباس خواب نرم و گشادی است که از لباس‌های هندی آزاد الهام گرفته شده و در قسمت کمر بند کشی دارد.

ریشه کلمه پیژامه فارسی بوده و در ابتدا به آن «پاجامه» گفته می‌شد. به مرور زمان این کلمه به «پیژامه» تبدیل شد.

ارجاعات اولیه در غرب

76

یکی از اولین ارجاعات شناخته‌شده به لباس خواب در غرب به اوایل قرن هفدهم باز می‌گردد، زمانی که ژان دو تونو، سفرنامه‌نویس فرانسوی، در یکی از سفرنامه‌هایش اشاره کرد که پرتغالی‌ها هنگام رفتن به رختخواب آن را می‌پوشند.

ورود «پیژامه» به لباس انگلیسی

77

کلمه پیژامه در دوره حکومت تاج و تخت بریتانیا در شبه قاره هند یا «راج بریتانیا» به زبان انگلیسی وارد شد.

استفاده به عنوان لباس فرم

78

در هند، لباس خواب به عنوان لباس فرم اعیان و رعایا هندی ثبت شده است. این لباس همچنین از مرزهای جنسیتی فراتر رفت و مردان و زنان هردو آن را می‌پوشیدند.

«شلوار مغول»

79

هنگامی که بریتانیای استعماری در قرن هجدهم لباس خواب را به انگلستان آورد، بازرگانان آن را «شلوار مغول» نامیدند.

لباس خواب ویکتوریایی

80

لباس خواب در دوران ویکتوریا بیشتر شبیه لباس مجلسی یا روپوش بود. و این دلیلی داشت. لباس خوابی که به این روش طراحی می‌شود کثیفی را از لباس‌های روزمره و ملحفه‌های تخت دور نگه می‌دارد.

لباس راحتی برای مردان

81

در قرن نوزدهم، لباس خواب به طور فزاینده‌ای به عنوان یک لباس مد روز راحت در نظر گرفته می‌شد. در دهه ۱۸۷۰، این لباس به لباس‌های استراحت محبوب، بیشتر برای مردان تبدیل شد.

اکسسوری لاکچری

82

در اوایل دهه ۱۹۰۰، لباس خواب یک اکسسوری کاربردی اما همچنان نسبتاً مجلل برای شب بود.

رهایی

83

آزادی پیژامه کم و بیش همزمان با آزادی‌های زنان در جوامع صورت گرفت.

موجی جدید در لباس خواب

84

رهبر این موج جدید در لباس خواب، طراح مد فرانسوی، کوکو شانل (تصویر بالا) بود که اغلب با لباس خواب و با مرواریدهای خاص خود عکس می‌گرفت.

مد

85

در طول دهه‌های ۱۹۲۰ و ۳۰، زنان در دنیای غرب اساساً لباس خواب می‌پوشیدند. این موضوع اغلب شامل زنانی از اقشار اجتماعی بالا بود.

استایل

86

طراحی پیژامه‌ها شبیه به سبک فلاپر بود؛ لباس‌های ابریشمی گشاد با گلدوزی و منجوق که اغلب به عنوان لباس شب همراه با کفش‌های پاشنه بلند و اکسسوری‌های گران‌قیمت استفاده می‌شد.

جذابیت برای ستاره‌ها

87

برخی از مشهورترین بازیگران زن دوران با لباس‌ خواب‌های شیک دیده شدند ازجمله جینجر راجرز که در تصویر بالا می‌بینید.

مدل شدن با پیژامه

88

تایید زیباترین و جذاب‌ترین ستاره‌های هالیوود در فروش لباس خواب شگفتی ایجاد کرد. در اینجا، کاترین هپبورن، ستاره سینما، برای یک لباس خواب طلایی مدل شده است.

سنتی و جدید

89

سبک پیژامه کاملاً در تضاد با لباس‌های بلند سنتی بود که هنوز مورد علاقه بسیاری از مردان است. در این تصویر، دو کمدین افسانه ای استن لورل و الیور هاردی ژست متضادی گرفته‌اند.

شیوه‌ای شیک برای پایان دادن به روز

90

در دهه ۱۹۴۰، لباس خواب‌های ساخته شده برای مردان بیشتر استفاده شدند، شاید به این دلیل که لذت بردن از یک خواب خوب شبانه با لباس‌های گرم و راحت، منطقی به نظر می‌رسید. پوشیدن لباس خواب همچنین راهی شیک و کاربردی برای پایان دادن به روز بود.

«بازی پیژامه»

91

فیلم «بازی پیژامه» جذابیت لباس خواب را در اواخر دهه ۱۹۵۰ برای مردم بیشتر کرد. داستان این فیلم در یک مرکز تولید لباس خواب در آیووا اتفاق می‌افتد. دوریس دی در پوستر فیلم با یک لباس خواب با طرح قلب دیده می‌شود.

آزادی انتخاب

92

زنان شروع به پوشیدن لباس خواب گشاد کردند که ابتدا برای مردان طراحی شده بود. این کار راهی برای بیان احساس رو به رشد آزادی جنسی در دهه ۱۹۶۰ برای زنان بود.

محو کردن مرزها

93

در دهه ۶۰ لباس‌های زیر زنانه شروع به محو کردن خطوط بین لباس خواب سنتی و لباس شب‌های زننده کردند.

Baby doll

94

ظهور مدل Baby doll ناگهان پوشیدن لباس خواب را برای عده‌ای دیگر به گزینه‌ای جذاب تبدیل کرد.

تبلیغ توسط هالیوود

95

باز هم هالیوود وقت تلف نکرد و تبلیغ برای ظاهر شیک و لطیف با مدل Baby doll راآغاز کرد. در تصویر باربارا استرایسند با لباس خواب در فیلم «دختر بامز» دیده می‌شود.

جان لنون

96

یک سال بعد جان لنون و یوکو اونو در قطعه معروف خود «به صلح یک شانس بده» لباس خواب به تن کردند. این آهنگ تبدیل به سرود آمریکایی‌ها علیه جنگ ویتنام شد.

لباس خواب یونیسکس

97

در دهه‌های ۱۹۸۰ و ۹۰ لباس خواب غیررسمی و گشادتر، که به طور سنتی مورد علاقه مردان بود، به طور فزاینده‌ای به انتخاب زنان تبدیل شد.

ظاهر فلانل گشاد

98

بسیاری از زنان با ترجیح دادن راحتی به جای استایل، از لباس‌های فلانل گشاد با تی شرت به عنوان لباس شب مورد علاقه خود استفاده می‌کنند.

منبع: روزیاتو
آیا این خبر مفید بود؟

نتیجه بر اساس رای موافق و رای مخالف

ارسال به دیگران :

نظر شما

وب گردی