ساخت دست رباتیک با انگشتانی که لمس می‌کنند

دانشمندان یک دست رباتیک چهارانگشتی ساخته‌اند که نوک انگشتان آن دارای قدرت لامسه است. انگشتان این دست می‌توانند اجسامی مانند اسباب‌بازی‌ها و توپ‌ها را به هر جهتی بچرخانند.

افزایش کارآیی دست‌های‌ ربات‌ها ممکن است انجام کارهایی مانند جابه‌جایی کالاها برای سوپرمارکت‌ها یا تفکیک زباله‌ها برای بازیافت را ساده کند.

گروه پژوهشی دانشگاه بریستول انگلیس به سرپرستی ناتان لپورا (Nathan Lepora)، پروفسور رباتیک و پروفسور هوش مصنوعی، یک دست رباتیک چهارانگشتی ساخته‌اند که نوک انگشتان مصنوعی آن دارای قدرت لامسه هستند و قادرند اجسامی مانند توپ‌ها و اسباب‌بازی‌ها را به هر طرفی بچرخانند.

این دست رباتیک می‌تواند این کار را حتی زمانی که وارونه است هم انجام دهد و این کاری که است که قبلاً هرگز انجام نشده بود.

شرکت هوش مصنوعی اُپن اِی‌آی (OpenAI) در سال ۲۰۱۹ میلادی، برای اولین‌بار کارهای فوق‌العاده‌ای را نشان داد که می‌توان با دست ربات که شبیه به دست انسان است، انجام داد.

در سال گذشته، چهار گروه از دانشگاه‌های اِم‌آی‌تی، بِرکلی، نیویورک (کلمبیا) و بریستول، شاهکارهای پیچیده‌ای از مهارت دست ربات‌ها نشان داده‌اند: از برداشتن میله‌ها و عبور از آن‌ها گرفته تا چرخاندن اسباب‌بازی‌های کودکان.

طراحی یک حسگر لمسی با وضوح بالا به لطف پیشرفت‌هایی در دوربین‌های گوشی‌های هوشمند امکان‌پذیر شد که اکنون آن‌قدر کوچک هستند که به راحتی در نوک انگشت ربات‌ها قرار می‌گیرند.

اخبار مرتبط

منبع: ایرنا
آیا این خبر مفید بود؟

نتیجه بر اساس رای موافق و رای مخالف

ارسال به دیگران :

نظر شما

وب گردی