ربات انسان نمایی که در کارخانه «BMW» استخدام شد

نزدیک به شش ماه پیش، شرکت فیگور(Figure) اعلام کرد که ربات انسان‌نمای نقره‌ای درخشان خود اولین شغل خود را در کارخانه تولید BMW پیدا کرده است. این ربات اکنون در حال آموزش دیدن است و ویدیوی جدیدی از آن حین کار منتشر شده است.

در حال حاضر تعداد زیادی از این ربات‌های انسان‌نمای مجهز به هوش مصنوعی در دست توسعه هستند، با انواع سخت‌افزارها و رویکردهای یادگیری متفاوت، اما همه آنها بر روی یک هدف متمرکز هستند که آن به عهده گرفتن هر کار فیزیکی که یک انسان می‌تواند انجام دهد، و انجام آن به صورت ارزان‌تر و پایدارتر است.

به نقل از نیواطلس، هرچه بیشتر این ربات‌ها یاد بگیرند، این شرکت‌ها می‌توانند ربات‌های بیشتری بفروشند، که به طور بالقوه رشد اقتصادی را از آمار جمعیت جدا می‌کند و منبع نیروی کار را که فقط با منابع محدود می‌شود، ممکن می‌کند. در حالی که مدل‌های هوش مصنوعی که این ربات‌ها را آموزش می‌دهند و کنترل می‌کنند، هنوز در مرحله توسعه نوپا هستند و به نظر می‌رسد با سرعتی چشمگیر در حال پیشرفت هستند.

وقتی این ربات‌ها شروع به صحبت کردن می‌کنند، با ربات‌های صنعتی سنتی متفاوت هستند. ربات انسان‌نمای فیگور با استفاده از موتور صوتی و مدل زبانی اُپن‌ای‌آی کار می‌کند.

برای رسیدن به یک ربات انسان‌نمای همه‌منظوره واقعی هنوز راه زیادی در پیش است، اما شرکت‌هایی که آن‌ها را می‌سازند می‌خواهند آن‌ها در اسرع وقت کارهای مفید ساده را در دنیای واقعی انجام دهند. این احتمالا بیشتر برای جمع‌آوری داده‌ها و آموزش مشتریان در مورد نحوه کار با این کارمندان سطح بعدی هوش مصنوعی است تا کسب منبع درآمدی واقعی، اما در هر صورت، به نظر می‌رسد خودروسازی صنعتی کلیدی برای پذیرش ربات‌های انسان‌نما اولیه باشد.

برای مثال شرکت اپترونیک(Apptronik) با شرکت مرسدس معامله‌ای انجام داده است تا ربات آپولو خود را آزمایش کند. ربات بوستون داینامیکس شرکت اطلس نیز که پیشگام این حوزه بوده، برای کارهای ساخت خودرو آموزش دیده است.

تسلا، البته، امکانات عظیم تولید خودرو خود را دارد که در آن می‌توان آموزش، آزمایش و ارزش اولیه را از ربات اُپتیموس به دست آورد. اگرچه به نظر می‌رسد برت ادکاک(Brett Adcock)، بنیانگذار فیگور، فکر می‌کند این رویکرد داخلی ممکن است برای ربات تسلا بسیار آسان باشد. وی در توییت خود نوشت: داشتن یک مشتری خارجی که در صورت شکست ما را اخراج می‌کند، یک مزیت رقابتی برای فیگور خواهد بود.

این قطعاً شگفت‌انگیزترین ویدیو از یک ربات انسان‌نمای زمینی نیست که دیده‌ایم، اما نکات مثبت زیادی در اینجا وجود دارد. ربات ۰۱ در حال یاد گرفتن نحوه گرفتن اجسام بزرگ و پیچیده با انگشتان لاستیکی خود است. این ربات یاد می‌گیرد که بدون برخورد با چیزها به اطراف حرکت کند.

اگرچه شاید این نمایش خیره‌کننده‌ای از عملکرد ربات نباشد اما بی‌شک این ربات پیشرفت‌های چشم‌گیری در آینده خواهد داشت.

 به نظر می‌رسد که این ویدیو در ساختمان خود فیگور روی یک دستگاه آزمایشی فیلم‌برداری شده است. با فرض اینکه چنین باشد، مشخص نیست که چه زمانی ربات ۰۱ شروع به فعالیت در سطح تولید BMW خواهد کرد.

دیدن عملکرد این ربات‌ها در دنیای واقعی بسیار جذاب خواهد بود. آنها در ابتدا کُند و دست و پا گیر و محدود خواهند بود، اما با توسعه مدل‌های رفتاری هوش مصنوعی، هم حرکت و هم سرعت کسب مهارت در آنها تسریع می‌شود.

اخبار مرتبط

منبع: ایسنا
آیا این خبر مفید بود؟

نتیجه بر اساس رای موافق و رای مخالف

ارسال به دیگران :

نظر شما

وب گردی