حل معمای کیمیاگری ۴۰۰ ساله، ترکیب نانو ذرات طلا عامل ایجاد دود بنفش

کیمیاگران بیش از ۴۰۰ سال پیش یک ترکیب نانویی حاوی طلا می‌ساختند که با شعله ور شدن، دود اسرارآمیز بنفش‌رنگی از آن خارج می‌شد، همواره ماهیت این دود بنفش برای بسیاری یک معما بود، حال محققان به تازگی ماهیت آن را مشخص کردند.

به گزارش تارنمای mining، محققان دانشگاه بریستول در انگلیس اعلام کردند که نانوذرات کروی طلا موجب ایجاد دود بنفشی است که هنگام انفجار طلا منتشر می‌شود. با این کشف، دانشمندان یک معمای کیمیاگری ۴۰۰ ساله را حل کردند.

محققان توضیح دادند که طلای محترقه (فولمینگ)، که برای اولین بار توسط کیمیاگران در قرن شانزدهم کشف شد، ترکیبی از ترکیبات مختلف به همراه آمونیاک است. آمونیاک ماده‌ای است که در برخی مواد منفجره استفاده می‌شود.

سوبالد شورتزر شیمیدان آلمانی در توضیح این کشف به دود بنفش غیرمعمول که هنگام انفجار طلا برای اولین بار در سال ۱۵۸۵ میلادی ایجاد شد، اشاره کرد و گفت: این ماده بعداً توسط چهره‌های پیشرو شیمی در قرن هفدهم و هجدهم از جمله رابرت هوک و آنتوئین لاوویزیر دانشمندان انگلیسی مورد بررسی قرار گرفت.

وی افزود: در حالی که فرمولاسیون شیمیایی دستورالعمل طلای فولمینگ قرن‌ها است که درک شده است، این سؤال که چه چیزی دود بنفش ایجاد می‌کند، بی‌پاسخ باقی ماند.

این محقق ادامه داد: پیش از این هرگز ثابت نشده بود که رنگ بنفش غنی ابر ایجاد شده به دلیل شکل‌گیری نانوذرات طلا است.

سیمون هال از دیگر محققان این پروژه گفت: این تیم تحقیقاتی توانست به این سوال پاسخ دهد و درک ما از این ماده را بیشتر کند. آزمایش انجام شده شامل ایجاد طلای فولمینگ و سپس منفجر کردن نمونه‌های پنج میلی‌گرمی روی فویل آلومینیوم با گرم کردن آن بود. ما دود را با استفاده از مش‌های مس گیر انداختیم و سپس نمونه دود را در زیر میکروسکوپ الکترونی عبوری تجزیه و تحلیل کردیم.

محققان دریافتند که دود حاوی نانوذرات طلای کروی است و این تئوری را تأیید می‌کند که طلا در دود مرموز نقش دارد.

هال و تیم وی با حل یک معمای علمی تاریخی، قصد دارند از این روش استفاده کنند تا ماهیت دقیق ابرهای تولید شده توسط سایر مواد محترقه فلزی مانند پلاتین، نقره ، سرب و جیوه را بررسی کنند که همچنان سوال است.

اخبار مرتبط

منبع: ایرنا
آیا این خبر مفید بود؟

نتیجه بر اساس رای موافق و رای مخالف

ارسال به دیگران :

نظر شما

وب گردی