ساعت منحصر به فردی که طی مسافت زمین به دور خورشید را نشان می‌دهد

ساعت موسوم به «اسپیس‌ تایم بلید»(SpaceTime Blade) ۱.۷ متر طول دارد و در نگاه اول به نظر می‌رسد که از یک گودال شیشه‌ای بلند ساخته شده که زمان را نشان می‌دهد اما این ساعت چیزی بیشتر از زمان را نمایان می‌کند.

اگر به دنبال یک شاهکار نادر از مهندسی انسانی باشید، این ساعت فضایی همان چیزی است که به آن نیاز دارید. کل این قطعه به صورت دستی ساخته شده و ادای احترامی به نبوغ بشر در چند قرن گذشته است.

شرکت یورورک(URWERK) مستقر در ژنو به‌ خاطر طراحی‌های عجیب‌وغریب خود که هیچ تلاشی برای تطبیق با جریان اصلی ندارد، شناخته شده است.

اسپیس‌ تایم بلید یک ساعت ۴۴ پوندی(۲۰ کیلوگرمی) است. این وزن، آن را از دسته پوشیدنی‌ها خارج می‌کند و حمل آن نیز غیرممکن به نظر می‌رسد. این ساعت ۱.۷ متر طول دارد و در نگاه اول به نظر می‌رسد که از یک گودال شیشه‌ای بلند ساخته شده که زمان را نشان می‌دهد.

مکانیسم نمایش زمان در اسپیس تایم بلید نیز منحصر به فرد است. این صفحه نمایش مشابه ال‌سی‌دی یا ال‌ای‌دی‌های استانداردی نیست که در دستگاه‌های مدرن می‌بینید. در داخل حفره شیشه‌ای بلند، هشت لوله نیکسی(Nixie) وجود دارد که صفحه نمایش را تشکیل می‌دهند.

ساعت منحصر به فردی که طی مسافت زمین به دور خورشید را نشان می‌دهد

لوله نیکسی یک روش قدیمی برای تولید نمایشگرهای دیجیتال است. مدت‌ها قبل از ورود ال‌سی‌دی‌ها به صحنه، لوله‌های نیکسی در ساخت نمایشگرهای دیجیتال نقش اساسی داشتند.

هر واحد از لوله نیکسی یک ساندویچ از ۱۰ کاتد فولادی ضخیم است که هر کدام ۰.۱ میلی متر ضخامت دارند و به شکل اعداد در یک قفس آندی نگهداری می‌شوند. این واحد در یک لامپ شیشه‌ای کم فشار پر از گازهای بی‌ اثر نئون و آرگون مهر و موم شده است. هنگامی که جریان از اعداد عبور می‌کند، به رنگ نارنجی مایل به قرمز می‌درخشند.

هر لامپ نیکسی شامل ۸۸ جزء است که باید با دست مونتاژ شوند. بنابراین، اسپیس‌ تایم بلید دارای ۱۴۴۶ جزء است که برای نمایش سال، ماه، روز، ساعت، دقیقه و ثانیه در کنار هم قرار گرفته‌اند.

علاوه بر این، ساعت نشان می‌دهد که زمین در یک لحظه معین چند کیلومتر در خط استوا چرخیده است یا چقدر دور خورشید حرکت کرده است.

ساعت منحصر به فردی که طی مسافت زمین به دور خورشید را نشان می‌دهد

فلیکس بامگارتنر(Felix Baumgartner)، یکی از بنیانگذاران یوروورک، می‌گوید که این تیم از ساعت مشابه ساخته شده توسط گوستاو ساندوز(Gustave Sandoz) در دهه ۱۸۰۰ الهام گرفته شده است. این ابزار کاملا اصیل شرایط ما را به عنوان مسافران فضاپیمای زمین که با سرعتی خارق‌العاده در کهکشان حرکت می‌کند، یادآوری می‌کند. این ساعت برای قابل مشاهده کردن سفر ما است. ۹۴۰ میلیون کیلومتری که سالانه به دور خورشید می‌پیماییم به ساعت، دقیقه و ثانیه تبدیل می‌شود.

اخبار مرتبط

منبع: ایسنا
آیا این خبر مفید بود؟

نتیجه بر اساس رای موافق و رای مخالف

ارسال به دیگران :

نظر شما

وب گردی