عکس مدارگرد «مارس اکسپرس» از لشکر عنکبوت‌ها روی مریخ!

عکسی که مدارگرد «مارس اکسپرس» از منطقه‌ای در نزدیکی قطب جنوب مریخ ثبت کرده است، ویژگی‌هایی را روی سطح سیاره سرخ نشان می‌دهد که به عنکبوت شباهت دارند.

ویژگی‌های فصلی و عنکبوت‌مانندی روی مریخ دیده شده‌اند که از میان شکاف‌های سطح آن سر برآورده‌اند.

به نقل از اسپیس، مدارگرد «مارس اکسپرس»(Mars Express) آژانس فضایی اروپا، عکس جدیدی را از ویژگی‌های کوچک و تاریک ثبت کرده است که به عنکبوت‌ شباهت دارند. این ویژگی‌ها ‌مانند گروهی عنکبوت به نظر می‌رسند که در منطقه‌ای از مریخ موسوم به «اینکا سیتی»(Inca City) واقع در نزدیکی قطب جنوب سیاره سرخ در حال حرکت هستند.

این پدیده زمانی ظاهر می‌شود که نور خورشید بهاری، لایه‌های دی‌اکسید کربن رسوب‌کرده در زمستان تاریک مریخ را گرم می‌کند. در بیانیه آژانس فضایی اروپا آمده است: یخ دی‌اکسید کربن در لایه زیرین به گاز تبدیل می‌شود. گاز جمع می‌شود و در نهایت به شکل یخ با ضخامت تا یک متر درمی‌آید.

گاز آزادشده، غبار تیره را از زمین زیرین خود به سمت بالا می‌برد و در نهایت گرد و غبار را وادار می‌کند تا پیش از نشستن روی سطح، مانند آب فوران‌کرده از یک آبفشان، از لایه‌های بالایی یخ پرتاب شود. این امر، ساختارهای ترک‌خورده و عنکبوت‌مانند را در اندازه ۴۵ متر تا یک کیلومتر ایجاد می‌کند.

اینکا سیتی که به طور رسمی با نام «آنگوستوس لابیرینتوس»(Angustus Labyrinthus) شناخته می‌شود، یک شبکه‌ خطی از برآمدگی‌ها را به نمایش می‌گذارد. مقامات آژانس فضایی اروپا در ادامه بیانیه گفتند: ما هنوز دقیقا مطمئن نیستیم که اینکا سیتی چگونه شکل گرفته است. ممکن است تپه‌های شنی به مرور زمان به سنگ تبدیل شده باشند. شاید موادی مانند ماگما یا ماسه از میان ورقه‌های شکسته سنگ مریخ نفوذ کرده باشند یا این که برآمدگی‌ها می‌توانند سازه‌های پیچ در پیچ مرتبط با یخچال‌ها باشند.

عکس جدید اینکا سیتی با «دوربین استریو وضوح بالا»(HRSC) مدارگرد مارس اکسپرس در ۲۷ فوریه ۲۰۲۴ در طول فصل پاییز مریخ گرفته شده است. «سیستم تصویربرداری رنگی و استریو از سطح»(Cassis) نصب‌شده روی مدارگرد «اگزومارس»(ExoMars) آژانس فضایی اروپا نیز در روز چهارم اکتبر ۲۰۲۰ از همین ویژگی‌های عنکبوت‌مانند در نزدیکی قطب جنوب مریخ عکس گرفته بود. اعتدال بهاری بعدی در ۱۲ نوامبر ۲۰۲۴ خواهد بود.

اخبار مرتبط

منبع: ایسنا
آیا این خبر مفید بود؟

نتیجه بر اساس رای موافق و رای مخالف

ارسال به دیگران :

نظر شما

وب گردی