اولین پرواز سرنشین‌دار «استارلاینر» به تعویق افتاد

اولین پرواز سرنشین‌دار فضاپیمای «استارلاینر» که قرار بود در ششم مه انجام شود، به دلیل بروز مشکل در موشک «اطلس ۵» به تعویق افتاد.

به نظر می‌رسد که فضاپیمای «استارلاینر»(Starliner) باید باز هم برای پرتاب صبر کند.

به نقل از اسپیس،  فضاپیمای تجاری شرکت «بوئینگ»(Boeing) اولین تلاش خود را برای پرتاب اواخر شب ششم مه انجام داد اما این پرتاب به دلیل بروز مشکل در شیر اطمینان اکسیژن موشک «اطلس ۵»(Atlas V) به تعویق افتاد.

موشک اطلس ۵ که توسط شرکت «ائتلاف پرتاب و راه‌اندازی»(ULA) ساخته شده، از سال ۲۰۰۲ ماموریت‌هایی را با موفقیت ۱۰۰ درصد انجام داده اما این اولین ماموریت سرنشین‌دار آن است.

یکی از مقامات مرکز کنترل ماموریت در یک تماس تلفنی گفت: ارزیابی گروه مهندسی این است که موشک در شرایط مورد نیاز برای ادامه دادن پرواز امروز نیست.

تاریخ جدیدی برای پرتاب اعلام نشده است اما فرصت‌های پشتیبان از سه‌شنبه ۷ مه تا جمعه ۱۰ مه در نظر گرفته شده‌اند.

اگر استارلاینر به فضا برود، اولین سرنشینان خود را به «ایستگاه فضایی بین‌المللی» خواهد برد. «بری بوچ ویلمور»(Barry Butch Wilmore) فرمان‌دهی مأموریت را بر عهده خواهد داشت و «سونی ویلیامز»(Suni Williams) خلبان ماموریت خواهد بود. آنها هر دو خلبان سابق نیروی دریایی آمریکا و فضانوردان قدیمی ایستگاه فضایی بین‌المللی هستند. انتظار می‌رود آنها طی ماموریت جدید استارلاینر، حدود یک هفته را در مجموعه مداری بگذرانند.

فضانوردان فضاپیمای "استارلاینر" مشخص شدند

هنگامی که ویلمور و ویلیامز به فضا پرواز کنند، به اولین خدمه‌ای تبدیل می‌شوند که از «پایگاه نیروی فضایی کیپ کاناورال» از زمان ماموریت «آپولو ۷» در سال ۱۹۶۸ این کار را انجام می‌دهند. همچنین، آنها اولین افرادی خواهند بود که از زمان پرواز «گوردون کوپر»(Gordon Cooper) طی ماموریت «مرکوری-اطلس ۹»(Mercury-Atlas 9) در ۱۵ می ۱۹۶۳، با موشک اطلس به فضا پرواز می‌کنند.

اخبار مرتبط

منبع: ایسنا
آیا این خبر مفید بود؟

نتیجه بر اساس رای موافق و رای مخالف

ارسال به دیگران :

نظر شما

وب گردی