ماهواره‌های جدید «استارلینک» به مدار زمین رفتند

یک موشک «فالکون ۹» شرکت «اسپیس‌ایکس» روز یکشنبه ۲۳ ماهواره «استارلینک» را به مدار پایین برد.

شرکت «اسپیس‌ایکس»(SpaceX) ۲۳ ماهواره جدید «استارلینک»(Starlink) خود را روز یکشنبه ۱۲ مه به فضا پرتاب کرد و شبکه ماهواره‌ای پهن‌باند بزرگ و همیشه در حال رشد خود را گسترش داد.

به نقل از اسپیس،  موشک «فالکون ۹»(Falcon ۹) به همراه ماهواره‌های استارلینک در ساعت ۸:۵۳ شب به وقت منطقه زمانی شرقی از «پایگاه نیروی فضایی کیپ کاناورال» در فلوریدا بلند شد.

اولین مرحله فالکون ۹ حدود هشت دقیقه پس از پرتاب به زمین بازگشت و روی سکوی فرود شناور بدون سرنشین اسپیس‌ایکس در اقیانوس اطلس فرود آمد. براساس توضیحات ماموریت اسپیس‌ایکس، این پانزدهمین پرتاب و فرود برای اولین مرحله فالکون ۹ بود. ۹ مورد از ۱۴ پرتاب این مرحله تا به امروز، ماموریت‌های پرتاب استارلینک بوده‌اند.

در همین حال، مرحله بالایی فالکون ۹ به حمل کردن ۲۳ ماهواره استارلینک به مدار پایین زمین ادامه داد تا آنها را حدود ۶۵ دقیقه پس از بلند شدن در آنجا مستقر کند.

ماهواره‌های جدید «استارلینک» به مدار زمین رفتند

پرتاب روز یکشنبه، چهل و نهمین ماموریت مداری سال ۲۰۲۴ برای اسپیس‌ایکس بود. سی و سه مورد از ۴۸ پرتاب امسال به ساخت شبکه ماهواره‌ای استارلینک اختصاص داشتند که در حال حاضر از حدود ۵۹۰۰ ماهواره فعال تشکیل شده است.

تعداد ماهواره‌ها احتمالا در آینده به رشد خود ادامه خواهد داد. اسپیس‌ایکس مجوز استقرار ۱۲ هزار ماهواره استارلینک را دارد و علاوه بر آن، برای ۳۰ هزار ماهواره دیگر درخواست مجوز کرده است.

اخبار مرتبط

منبع: ایسنا
آیا این خبر مفید بود؟

نتیجه بر اساس رای موافق و رای مخالف

ارسال به دیگران :

نظر شما

وب گردی