ماموریت بلندپروازانه دوم هند برای کاوش در مریخ

هند در تدارک راه‌اندازی و پرتاب مجموعه‌ای از ربات‌های علمی به کره مریخ است و این برنامه ممکن است تا اواخر سال جاری میلادی اجرا شود.

به گزارش تارنمای «اسپیس»، ماموریت فضایی «ماموریت مدارگرد مریخ۲» (MOM-۲) یا «مانگالیان-۲» (کلمه هندی برای مریخ‌پیما) شامل یک مریخ‌نورد (rover) و یک بالگرد است. این مجموعه شبیه به دوگانه رباتیک سازمان فضایی «ناسا» خواهد بود که شامل مریخ‌نورد «استقامت» است و هم اکنون در مریخ حضور دارد.

مقامات سازمان تحقیقات فضایی هند(ISRO) هفته گذشته اعلام کردند: ماموریت فضایی مانگالیان-۲ همچنین شامل یک چتر نجات (پاراشوت) فراصوت و یک جرثقیل هوایی( sky crane) خواهد بود که مریخ‌نورد را بر سطح کره مریخ پایین خواهد برد.

اداره کل ملی هوانوردی و فضا آمریکا (ناسا) در سال ۲۰۱۲ میلادی پیشرو در استفاده از یک جرثقیل هوایی برای انتقال مریخ‌نورد «کنجکاوی» شد و بار دیگر در سال ۲۰۲۱ از آن برای پایین بردن مریخ‌نورد «استقامت» استفاده کرد. همچنین بالگرد «نبوغ» (Ingenuity ) در جریان سفر به مریخ به بخش پایینی مریخ‌نورد استقامت متصل شد و پس از آن برای ماموریت تاریخ‌ساز خود به سطح مریخ فرستاده شد.

کشور هند نیز قصد دارد به هدف‌های مشابهی برسد و در صورتی که در این کار موفق شود، بعد از آمریکا و چین به سومین کشوری تبدیل می شود که یک فضاپیما در مریخ دارد.

گزارش های رسانه‌ای حاکی است که مانگالیان-۲ حداقل چهار ابزار علمی خواهد داشت که برای مطالعه تاریخچه اولیه مریخ و همچنین آنالیز اتمسفر این سیاره طراحی شده‌اند و همچنین به جستجو برای یک حلقه غباری فرضی پیرامون مریخ می‌پردازند که توسط دو قمر آن ایجاد شده‌اند.

گزارش های رسانه‌های محلی حاکی است که مانگالیان-۲ ممکن است اواخر سال ۲۰۲۴ میلادی پرتاب شود، البته این برنامه اندکی بلندپروازانه به نظر می رسد چرا که برخی اجزای کلیدی از جمله بالگرد چندابزاری، جرثقیل هوایی و چترنجات فراصوت هنوز در دست ساخت هستند.

سازمان تحقیقات فضایی هند هنوز هیچ اعلامیه رسمی در خصوص این ماموریت منتشر نکرده است.

ماموریت اول مریخ کشور هند MOM یا «مانگالیان» یک مدارگرد اثبات فناوری ساخت این کشور بود که در مدت ۱۸ ماه ساخته شد و در سپتامبر ۲۰۱۴ به کره مریخ رسید.

اخبار مرتبط

منبع: ایرنا
آیا این خبر مفید بود؟

نتیجه بر اساس رای موافق و رای مخالف

ارسال به دیگران :

نظر شما

وب گردی