لحظه حیرت‌انگیز تقابل فضاپیمای استارلاینر با شفق قطبی

یک تصویر جدید و یک تایم لپس باورنکردنی درخشش یک شفق قطبی را در تقابل با فضاپیمای بوئینگ استارلاینر نشان می‌دهد که آزمایش مهمی را در حین پرواز در فضا در روز شنبه (۱۵ ژوئن) انجام می‌دادند.

استارلاینر در حال حاضر در ایستگاه فضایی بین‌المللی (ISS) است و سرنشینان آن در حال آزمایش پیشرانه‌های کپسول بودند، زیرا بروز مشکلات، روند اتصال آن به ایستگاه فضایی را به تاخیر انداخته بود.

به نقل از اسپیس، اولین باری که این مشکل رخ داد، روز ۶ ژوئن بود که فضانوردان در فضاپیما بودند. در حالی که این اتفاق می‌افتاد، فضانوردان ناسا در یک کپسول دراگون اسپیس‌ایکس در همان نزدیکی شناور بودند که آن نیز همچنین به ایستگاه فضایی بین‌المللی متصل شده بود و آنها توانستند شفق قطبی سبز رنگی را که در کنار استارلاینر می‌درخشید، شکار کنند.

متیو دومینیک (Matthew Dominick)، فضانورد ناسا در ایکس نوشت: استارلاینر امروز در حال انجام آزمایش‌هایی بود، بنابراین تصمیم گرفتیم آن را از پنجره‌های دراگون بررسی کنیم. زمان‌بندی وقوع شفق بسیار عالی بود. او همچنین یک تایم‌لپس از این آزمایش را به اشتراک گذاشت که در آن می‌توانید چراغ قوه‌های خدمه را ببینید که استارلاینر را روشن می‌کنند.

شفق‌های قطبی زمانی اتفاق می‌افتند که تشعشعات خورشیدی فوران می‌کنند و ذرات باردار را به بیرون می‌فرستد که با خطوط میدان مغناطیسی اطراف زمین برهمکنش پیدا می‌کنند. ذرات می‌درخشند و رنگ‌های روشنی را ایجاد می‌کنند.

خورشید به‌ویژه در حال حاضر در اوج فعالیت خود است و به همین دلیل است که این مناظر بیشتر در زمین و در فضا دیده می‌شوند.

استارلاینر توسط فضانوردان کهنه کار ناسا، بوچ ویلمور (Butch Wilmore) و سونی ویلیامز (Suni Williams) که هر دو خلبان آزمایشی سابق نیروی دریایی ایالات متحده بودند، هدایت می‌شود. آنها بارها تاکید کرده‌اند که این ماموریت برای حل مشکلات اصلی قبل از اینکه استارلاینر به طور کامل برای انجام ماموریت‌های دوره‌ای به ایستگاه فضایی بین‌المللی آماده شود، طراحی شده است که تا سال ۲۰۲۵ با استارلاینر-۱ آغاز خواهد شد.

به دلیل آزمایش پیشران و برنامه‌ریزی پیاده‌روی فضایی، مدت ماموریت یک هفته‌ای آزمایش پرواز خدمه (CFT) دو برابر شده است و قرار است تا روز ۲۲ ژوئن حرکت نکند.

استارلاینر و دراگون دو فضاپیمای تجاری ناسا هستند که در سال ۲۰۱۴ برای ماموریت‌های ارسال فضانوردان به ایستگاه فضایی بین‌المللی حمایت مالی شدند. در آن زمان، انتظار می‌رفت که هر دو فضاپیما تا سال ۲۰۱۷ پرواز کنند. با این حال، مشکلات فنی و مالی این هدف را به تاخیر انداخت. اسپیس‌ایکس اولین فضانوردان خود را در سال ۲۰۲۰ پس از یک ماموریت آزمایشی بدون سرنشین موفق به مدار فرستاد، در حالی که استارلاینر مدت بیشتری را صرف کرد.

اولین پرواز آزمایشی بدون سرنشین‌ استارلاینر در سال ۲۰۱۹ به دلیل مشکلات رایانه‌ای نتوانست به مقصد برسد. ده‌ها مورد از این قبیل و شیوع همه‌گیری ویروس کرونا در سال ۲۰۲۰، دومین آزمایش بدون سرنشین آن را تا سال ۲۰۲۲ به تعویق انداخت. این آزمایش طبق برنامه پیش رفت، اما مشکلات جدیدی به وجود آمد که این برنامه را تا سال ۲۰۲۳ به تعویق انداخت.

اخبار مرتبط

منبع: ایسنا
آیا این خبر مفید بود؟

نتیجه بر اساس رای موافق و رای مخالف

ارسال به دیگران :

نظر شما

وب گردی