شایع‌ترین علامت پارکینسون را بشناسید/ تأثیر ورزش در کاهش پیشرفت پارکینسون

پارکینسون معمولاً در سنین بالای ۵۵ تا ۶۰ سال بروز می‌کند اما ممکن است در سن پایین‌تر از ۵۰ سالگی نیز مشاهده شود.

فلوشیپ پارکینسون و اختلالات حرکتی، انجام فعالیت بدنی و ورزش منظم را در پیشگیری از ابتلا به بیماری پارکینسون موثر دانست.

مهر در خبری نوشت: مهری سالاری، از پارکینسون به عنوان دومین بیماری تخریب کننده سیستم عصبی مرکزی نام برد که احتمال شیوع آن در سن بالای ۸۰ سال یک درصد است و بیشترین رشد شیوع را در بین تمام بیماری‌های مغز و اعصاب دارد.

به گفته وی، پارکینسون معمولاً در سنین بالای ۵۵ تا ۶۰ سال بروز می‌کند اما ممکن است در سن پایین‌تر از ۵۰ سالگی نیز مشاهده شود.

سالاری افزود: علت بیماری پارکینسون هنوز به طور دقیق شناخته نشده است ولی به نظر می‌رسد عوامل محیطی نقش بسیار مهمی در ایجاد بیماری داشته باشد. آلاینده‌های محیطی مثل فلزات سنگین و سموم کشاورزی در ایجاد بیماری نقش دارند.

وی، علت ۵ تا ۱۰ درصد موارد بیماری را ژنتیکی برشمرد و افزود: دلیل بیماری در بیشتر مبتلایان، غیرژنتیکی است و علل ژنتیکی بیشتر در مبتلایان جوان زیر ۵۰ سال مشاهده می‌شود.

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، لرزش دست را شایع‌ترین علامت بیماری پارکینسون برشمرد و تاکید کرد: همیشه لرزش دست به معنای ابتلاء به پارکینسون نیست و افرادی که اخیراً دچار لرزش دست شدند بهتر است برای بررسی بیشتر به پزشک مراجعه کنند.

وی از دیگر علائم پارکینسون به کندی حرکات و سفتی مفاصل و عضلات اشاره کرد.

سالاری، کندی حرکات را یکی از علائم مهم در پارکینسون برشمرد که در تشخیص بیماری اهمیت دارد و گفت: متأسفانه در برخی بیماران که دارای کندی حرکت هستند اما لرزش دست ندارند بیماری با تأخیر تشخیص داده می‌شود.

فلوشیپ پارکینسون بیمارستان شهدای تجریش به افراد توصیه کرد در صورت داشتن علائمی نظیر لرزش دست، کندی حرکات نسبت به قبل و اختلال در راه رفتن حتماً برای بررسی بیشتر به پزشک مراجعه کنند.

این متخصص مغز و اعصاب در خصوص درمان دارویی در این بیماری گفت: امروزه با تجویز داروی مناسب می‌توان علائم بیماری را در این بیماران کنترل کرد و باعث ارتقای کیفیت زندگی بیمار شد.

به گفته سالاری، با مصرف داروی مناسب می‌توان لرزش دست بیمار را کاهش داد و کندی حرکات و سفتی مفاصل و عضلات وی را کنترل کرد؛ اما باید توجه داشت که داروها نقش پیشگیری کننده و کاهنده سیر بیماری را ندارند.

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، شایع‌ترین داروی مورد استفاده در این بیماران را لوودوپا ذکر کرد که به عنوان بهترین دارو در درمان پارکینسون محسوب می‌شود و علائم بیماری را به خوبی کنترل می‌کند.

سالاری با تاکید بر تشخیص زودرس بیماری گفت: افرادی که اخیراً دچار لرزش شدند به ویژه لرزشی که از یک سمت بدن شروع می‌شود یا حرکاتشان کند شده و نحوه راه رفتن آن‌ها تغییر کرده است حتماً در اسرع وقت برای پیگیری بیشتر به پزشک مراجعه کنند. زیرا اختلال حرکت باعث زمین خوردن و کاهش کیفیت زندگی آنان می‌شود.

تأثیر ورزش در کاهش پیشرفت پارکینسون

فلوشیپ پارکینسون و اختلالات حرکتی بیمارستان شهدای تجریش نقش فعالیت بدنی و ورزش را در کاهش پیشرفت و کنترل علائم پارکینسون بسیار مهم و مؤثر عنوان کرد و افزود: فعالیت بدنی تنها روش شناخته شده علمی است که می‌‎تواند در کنترل علائم و کاهش روند پیشرفت بیماری پارکینسون مؤثر باشد.

وی به مبتلایان توصیه کرد: هفته‌ای سه روز و هر بار حداقل یک ساعت ورزش‌های هوازی نظیر پیاده روی، دومیدانی، شنا و تایچی، یوگا را انجام دهید و حداقل یک پیاده روی ساده روزانه داشته باشید.

سالاری، دوچرخه سواری را ورزشی بسیار خوب و مناسب برای مبتلایان به پارکینسون عنوان کرد.

وی، انجام فعالیت بدنی و ورزش منظم را در پیشگیری از ابتلاء به بیماری پارکینسون مؤثر دانست و بر اساس برخی مطالعات خوردن یک فنجان قهوه روزانه را نیز مفید برشمرد.

این فلوشیپ پارکینسون به مبتلایان توصیه کرد که رژیم غذایی سالمی داشته باشند و از سبزی‌ها و میوه‌های تازه به خصوص میوه‌های قرمز رنگ بیشتر استفاده کنند.

به گفته وی، این بیماران باید غذاهای چرب و گوشت قرمز را کمتر و ماهی و سبزی‌های تازه و گوشت سفید بیشتر مصرف کنند.

سالاری در خاتمه تاکید کرد: فعالیت بدنی و ورزش نقش بسیار مهمی در کاهش روند پیشرفت بیماری پارکینسون ایفا می‌کند و در کنترل علائم و نشانه‌های بیمار مؤثر است.

اخبار مرتبط

منبع: مهر
آیا این خبر مفید بود؟

نتیجه بر اساس رای موافق و رای مخالف

ارسال به دیگران :

نظر شما

وب گردی