کشف یک ویژگی پنهان در سیاه‌چاله کلان‌جرم قلب راه شیری

یک انیمیشن جدید ثبت‌شده از سیاه‌چاله کلان‌جرم واقع در قلب کهکشان راه شیری، یک ویژگی پنهان و هیجان‌انگیز را در آن نشان می‌دهد.

ستاره‌شناسان اولین نما را از نور قطبش‌شده و میدان‌های مغناطیسی احاطه‌کننده سیاه‌چاله کلان‌جرم «کمان ای*»(* Sagittarius A) در قلب کهکشان راه شیری ثبت کرده‌اند و آن را در قالب یک انیمیشن ارائه داده‌اند.

به نقل از اسپیس، رصد تاریخ‌ساز انجام‌شده با «تلسکوپ افق رویداد»(EHT) نشان می‌دهد که میدان‌های مغناطیسی منظم، شباهت‌هایی را با میدان‌های مغناطیسی احاطه‌کننده سیاه‌چاله کلان‌جرم واقع در قلب کهکشان «مسیه ۸۷»(M87) دارند. از آنجا که جرم کمان ای* حدود 4.3 میلیون برابر خورشید است، شگفت‌انگیز به نظر می‌رسد اما مسیه ۸۷ بسیار بزرگ‌تر است و جرم آن به حدود 6.5 میلیارد خورشید می‌رسد.

بنابراین، مشاهدات جدید تلسکوپ افق رویداد درباره کمان ای* نشان می‌دهند که میدان‌های مغناطیسی قوی و منظم می‌توانند میان همه سیاه‌چاله‌ها مشترک باشند. همچنین، از آنجا که میدان‌های مغناطیسی مسیه ۸۷ جریان‌های خروجی یا فوران‌های قوی را هدایت می‌کنند، نتایج نشان می‌دهند که کمان ای* می‌تواند یک فوران پنهان و کم‌نور را داشته باشد.

کشف یک ویژگی پنهان در سیاه‌چاله کلان‌جرم قلب راه شیری سیاه‌چاله مسیه ۸۷

«سارا ایساون»(Sara Issaoun) یکی از سرپرست‌های این پروژه در مرکز اخترفیزیک «هاروارد و اسمیتسونیان»(Harvard and Smithsonian) گفت: این تصاویر جدید از سیاه‌چاله واقع در مرکز کهکشان راه شیری به ما می‌گوید که میدان‌های مغناطیسی قوی، پیچ‌خورده و منظم در نزدیکی سیاه‌چاله وجود دارند. ما مدت‌ها بر این باور بودیم که میدان‌های مغناطیسی، یک نقش کلیدی را در نحوه تغذیه سیاه‌چاله‌ها و پرتاب مواد در فوران‌های قوی دارند.

وی افزود: این تصاویر جدید، همراه با ساختار قطبش‌شده بسیار مشابهی که در سیاه‌چاله بزرگتر و قوی‌تر مسیه ۸۷ مشاهده می‌شود، نشان می‌دهند که میدان‌های مغناطیسی قوی و منظم برای نحوه تعامل سیاه‌چاله‌ها با گاز و ماده اطرافشان بسیار مهم هستند.

اخبار مرتبط

منبع: ایسنا
آیا این خبر مفید بود؟

نتیجه بر اساس رای موافق و رای مخالف

ارسال به دیگران :

نظر شما

وب گردی