مشکل فضاپیمای «وویجر ۱» حل می‌شود

فضاپیمای «وویجر ۱» که داده‌های آن اخیرا غیر قابل استفاده اعلام شدند، دارای یک نقص رایانه‌ای است، اما ناسا نسبت به حل شدن این مشکل خوش‌بین است.

یکی از مقامات ناسا نسبت به حل شدن مشکل فضاپیمای «وویجر ۱»(Voyager 1) که ماه‌ها آن را از انتقال داده‌های قابل درک باز داشته، خوش‌بین است.

به نقل از اسپیس نیوز،  «جوزف وستلیک»(Joseph Westlake) مدیر بخش هلیوفیزیک ناسا گفت که به نظر می‌رسد رفع شدن مشکلات مربوط به رایانه در فضاپیمای تقریبا ۵۰ ساله وویجر ۱ امکان‌پذیر باشد. این مشکلات در نوامبر گذشته، کار وویجر را مختل کرد.

وستلیک گفت: احساس می‌کنم اکنون در مسیر حل و فصل هستیم. ما در مسیر درستی هستیم و من معتقدم به نقطه‌ای خواهیم رسید که وویجر ۱ به فعالیت خود در فضا ادامه دهد.

کنترل‌کننده‌های فضاپیما برای اولین بار در ماه نوامبر متوجه بروز یک مشکل در آن شدند. آنها دریافتند که داده‌های ارسال‌شده توسط فضاپیما غیرقابل استفاده هستند. مهندسان به این نتیجه رسیدند که مشکل مربوط به رایانه موسوم به «سیستم داده‌های پرواز»(FDS) است. این رایانه، داده‌ها را از تجهیزات فضاپیما و تله‌متری آن جمع‌آوری می‌کند.

ناسا در روز ۱۳ مارس، پیشرفت خود را در تعمیر FDS اعلام کرد. در آن زمان، یک فرمان به وویجر مخابره شد و فضاپیما با ارسال یک بازخوانی از حافظه خود پاسخ داد. آژانس در آن زمان گفت که برای کمک به شناسایی مشکل، آن بازخوانی را با بازخوانی‌های ارسال‌شده پیش از بروز مشکل مقایسه خواهد کرد.

وستلیک گفت که به نظر می‌رسد مشکل مربوط به یک واحد خراب‌شده در حافظه فضاپیما باشد. وی افزود: این قسمت از حافظه خراب است و مهندسان به دنبال راهی برای حل کردن این مشکل هستند.

وستلیک تخمین نزد که چقدر طول می‌کشد تا این تغییرات نرم‌افزاری انجام شوند. ناسا در جدیدترین بیانیه خود در مورد وویجر ۱ گفت که استفاده کردن از حافظه بازخوانی FDS برای ابداع یک راه حل بالقوه و تلاش برای عملی کردن آن زمان خواهد برد.

اخبار مرتبط

منبع: ایسنا
آیا این خبر مفید بود؟

نتیجه بر اساس رای موافق و رای مخالف

ارسال به دیگران :

نظر شما

وب گردی